Kategorie
Aktualności

Jak bezpiecznie oraz skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Posiadanie własnego domu lub mieszkania to marzenie praktycznie każdego dorosłego człowieka. Niestety nie wszyscy mamy ten komfort, aby móc kupić wybraną nieruchomość za posiadane przez siebie oszczędności. W takiej sytuacji, jedyną możliwością na spełnienie swoich marzeń, staje się uzyskanie kredytu hipotecznego od banku. Co warto wiedzieć o procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny i w jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Posiadanie własnego domu lub mieszkania to marzenie praktycznie każdego dorosłego człowieka. Niestety nie wszyscy mamy ten komfort, aby móc kupić wybraną nieruchomość za posiadane przez siebie oszczędności. W takiej sytuacji, jedyną możliwością na spełnienie swoich marzeń, staje się uzyskanie kredytu hipotecznego od banku. Co warto wiedzieć o procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny i w jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Kredyt hipoteczny w ofercie polskich banków

Na polskim rynku aktualnie działa ponad 20 różnych instytucji bankowych, które udzielają kredytów hipotecznych pod budowę lub zakup nieruchomości. Oferta każdego banku różni się między sobą pod wieloma aspektami.

Wybór odpowiedniej z nich o najkorzystniejszych dla nas warunkach dostarcza więc nie lada problemów. Jest to duże wyzwanie dla samego przyszłego kredytobiorcy, gdyż o kredyt hipoteczny zwykle staramy się raz w życiu, nie mamy więc ani wiedzy, ani doświadczenia, które pomogłyby nam dokonać właściwego wyboru.

Badanie zdolności kredytowej, czyli komu bank przyzna kredyt hipoteczny?

Przed przyznaniem kredytu hipotecznego bank dokładnie bada zdolność kredytową osoby ubiegającej się o jego wsparcie finansowe. Każda instytucja kieruje się własnymi kryteriami oceny zdolności kredytowej. Do najważniejszych z nich należy oczywiście wysokość oraz źródło naszych co miesięcznych dochodów. Największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony, a na ich konto co miesiąc wpływa wysokie oraz w miarę stałe wynagrodzenie.

Nie bez znaczenia dla zdolności kredytowej są także wydatki, które co miesiąc ponosimy na utrzymanie swoje oraz swojej rodziny. Bank sprawdza więc, ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu, czy równolegle spłacamy także inne zobowiązania finansowe oraz wylicza, ile mniej więcej wydajemy „na życie”.  Na tej podstawie dowiaduje się czy będziemy w stanie sprostać także spłacie zaciągniętego od niego kredytu.

Ogromne znaczenie w ocenie szans na uzyskanie kredytu hipotecznego ma także nasza historia kredytowa. Bank dokładnie weryfikuje więc czy nasze nazwisko nie figuruje w ogólnopolskich bazach danych dłużników, czy nie zalegamy ze spłatą rat oraz czy w przeszłości regularnie oraz terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania finansowe względem innych instytucji. To wszystko pozwala mu ocenić czy z kredytowego punktu widzenia jesteśmy osobami godnymi zaufania, czy też nie.

Profesjonalna pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto mieć świadomość, że każda instytucja finansowa posiada swoje własne kryteria, które decydują o tym, czy dany klient uzyska od niej kredyt. Kluczem do sukcesu jest więc ocena swoich realnych szans na uzyskanie pożyczki pod zakup nieruchomości oraz złożenie wniosku w tym banku, którego zasady przyznawania kredytów są dla nas najkorzystniejsze. W tym z kolei może nam pomóc profesjonalny ekspert kredytowy, który zajmuje się bezpłatnym wspieraniem swoich klientów w procesie ubiegania się o kredyt.

Ekspert kredytowy to osoba, która współpracuje ze wszystkimi polskimi bankami udzielającymi kredyty hipoteczne. Profesjonalista dysponuje również dostępem do kalkulatorów bankowych, które pozwalają mu na wyliczenie zdolności kredytowej klientów i tym samym umożliwiają ocenę ich realnych szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Dzięki jego usługom klient ma więc możliwość wybrania najkorzystniejszej oraz najpewniejszej oferty banku i tym samym spełnienia marzeń o zakupie własnej nieruchomości. Co jednak najważniejsze – usługi eksperta kredytowego są całkowicie bezpłatne, klient nie ponosi więc żadnych kosztów związanych z jego profesjonalną pomocą.

Więcej informacji na temat procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz pracy eksperta finansowego znaleźć można na stronie: https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/904-kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku-doradca-finansowy-proces-kredytowy.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.