Kategorie
Finanse

Ile zabierają nam podatki?

Rozliczenia Deklaracji PIT to dobry moment, żeby zastanowić się na co idą nasze podatki, które corocznie rozliczamy oraz co moglibyśmy zrobić za te pieniądze. Kwoty bowiem potrafią przyprawić o zawrót głowy.

1. Podatek dochodowy: 18% / 32%

Zaliczka na podatek dochodowy w większości przypadków wynosi 18%. Oczywiście jeżeli komuś się powiodło, i jego standard życia wychodzi poza średnią podatku zapłaci więcej: 32 %. Tak, aby każdy miał „po równo”. A na co idą nasze podatki? Średnio rocznie z naszych podatków finansowane są:

rocznie-przeznaczamy

2. Składki na ubezpieczenia społeczne

Rocznie na emerytury przeznaczamy 6500 zł, na opiekę zdrowotną 3700 zł. Średnia emerytura natomiast wynosi 1800 zł. Poniżej, dla porównania prezentujemy średnie emerytury w różnych zawodach.

średnia-emerytura

Ciekawostka: Jak kształtują się premie pracownicze w ZUS?

Premie pracownicze w ZUS:
2014150 mln złotych
2013180 mln złotych
2012212 mln złotych

* źródło: zus.pox.pl

3. Akcyza i VAT

Kolejnym uszczupleniem dla naszego budżetu, a zasileniem państwa są podatki VAT oraz akcyzowy. Patrząc na poniższy wykres wydaje się, że dla dobra budżetu powinniśmy więcej palić, pić i jeździć samochodem (oczywiście nie po alkoholu).

podatek-dobra

Oznacza to, że razem z podatkiem alkohol i paliwo kosztują nas ponad 2x więcej, wyroby tytoniowe ponad 5x. Za pozostałe produkty i usługi płacimy od 8 do 23 % więcej, za sprawą podatku VAT (niektóre produkty zawierają 0% stawkę vat).

A więc, na podstawie powyższych danych, jak rozchodzi się nasza pensja od brutto do „na konto”? Poniżej krótka symulacja na podstawie kwoty 3600 zł:

Średnia Pensja Brutto:3 600 zł
ZUS + Podatek dochodowy:1 025 zł
Podatek za zakupy:230 zł
Podatki za paliwo:200 zł
Podatki za używki używki:140 zł
Z 3600 zł pozostaje dla nas…2 005 zł

*Założenia na potrzeby obliczeń:
Miesięczny wydatek na zakupy: 1000 zł
Miesięczny wydatek na paliwo: 200 zł
Miesięczny wydatek na używki: 400 zł

 

Otwartą pozostawiamy kwestię słuszności tych wydatków oraz co z nich wynika dla Polaków. Zapraszamy do komentarzy w tej sprawie.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.