Kategorie
Aktualności

Ile osób rozliczy się online w tym roku?

Kiedy w 2008 roku po raz pierwszy pojawiła się możliwość rozliczenia formularzy podatkowych przez internet, miała ona wielu zwolenników i przeciwników. O ile ci pierwsi zdawali sobie sprawę z wygód, jakie takowe rozwiązanie przyniesie, tyle ci drudzy po prostu mieli wiele obaw o zasady działania rozliczeń online, możliwość popełnienia błędu, nieporadzenie sobie z taką formą rozliczenia. Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba podatników, decydujących się na rozliczenie online. Jak będzie w tym roku?

Dlaczego rozliczenie online?

Korzyści z wyboru rozliczenia online jest wiele. Wypełnianie i przesyłanie formularzy przez Internet jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Nie tylko zaoszczędzimy swój czas, ale ograniczymy tym samym ilość błędów, które możemy popełnić, rozliczając się za pomocą tradycyjnych, papierowych formularzy PIT. Narzędzia do rozliczania się online są intuicyjne, zawierają wyjaśnienia poszczególnych rubryk formularza, pomagają wyliczyć odpowiednie ulgi.

Jak rozliczyć się online?

Pierwszym sposobem rozliczenia się przez Internet jest pobranie darmowego programu do rozliczeń. Dzięki takiemu programowi możemy nie tylko dowiedzieć się który formularz powinniśmy wybrać, wypełnić go, ale również natychmiast przesłać go do wskazanego przez nas urzędu skarbowego. Następnym sposobem jest wybór Interaktywnych Druków PIT w systemie edeklaracje. Można wypełnić formularze online, co nie wymaga od nas instalowania na naszym sprzęcie żadnego oprogramowania.

Należy pamiętać, że na formularzu online nie trzeba się podpisać. Weryfikacja podatnika odbywa się następująco: podaje się kwotę przychodu z deklaracji składanej w poprzednim roku. Po wysłaniu jej, odbiera się e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO), który jest dowodem na to, że złożyliśmy naszą deklarację podatkową w terminie.

Ile osób rozliczy się online w tym roku?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie jedynie przypuszczeniem, ale od 2008 roku odnotowuje się wyłącznie wzrost liczby podatników decydujących się na rozliczenie online. W pierwszym roku złożono przez Internet jedynie… 310 PITów, jednak w następnym roku (2009) 84 tysiące, w 2010 roku już 320 tysięcy, w 2011 roku liczba ta wynosiła już milion. W następnych latach liczba rosła, by w 2012 roku ogłosić, że z rozliczeń online skorzystały dwa miliony podatników, w 2013 już trzy i pół miliona, w 2014 aż pięć milionów. W 2015 roku okazało się, że co czwarty podatnik wybrał rozliczenie online, co dało aż siedem milionów formularzy. Obserwując te tendencje, można przypuszczać, że w tym roku liczba ta może osiągnąć aż dziewięć, a może nawet dziesięć milionów podatników. Czy tak będzie? Przekonamy się pod koniec okresu rozliczeniowego!

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.