Kategorie
Aktualności Finanse Firma

Faktura od Paragonu – Ile mamy czasu na wystawienie?

Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawienia faktury na żądanie swojego klienta, usługobiorcy na podstawie wcześniej wydanego mu paragonu. Przez ile czasu można ubiegać się o taką fakturę? Czy po jego upływie możliwe jest wystawienie faktury od paragonu?

Faktura od paragonu – co to jest?

Klient (w tym rozumieniu osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej) może zażądać wystawienia faktury, nawet jeśli wcześniej otrzymał już paragon fiskalny jako potwierdzenie nabycia towaru lub usług.

Regulują to polskie przepisy prawne, dokładnie zaś art. 106i ust. 6 ustawy o VAT. Dzięki tej ustawie dowiemy się przede wszystkim kiedy podatnik ma obowiązek wystawienia takiej faktury od paragonu, kiedy może odmówić takiej czynności. Ogólną zasadą jest ta, że przedsiębiorca ma czas na wystawienie faktury do 15. dnia miesiąca, który przyszedł po tym miesiącu, w którym wykonał daną usługę lub dostarczył towary. W skrócie, jeśli informatyk przygotował stronę internetową dla klienta w czerwcu, ma czas na wystawienie faktury do 15 lipca.

 

Faktura od paragonu – kiedy?

            Jeśli klient z jakiś przyczyn uzna, że chciałby otrzymać fakturę za towar lub usługę, za którą dostał jako potwierdzenie paragon fiskalny, może zwrócić się do przedsiębiorcy z prośbą o wystawienie faktury od paragonu. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić takową, jeśli:

  • nabywca zgłasza się z taką prośbą nie później niż 3 miesiące od otrzymania paragonu fiskalnego;
  • dana usługa lub dostawa towarów nie jest zwolniona z podatku;
  • chodzi o czynności dostawy towarów i usług, z wyjątkiem tych, w przypadku których obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą wystawienia faktury.

Co, jeśli konsument zgłosi się do przedsiębiorcy później, niż w okresie 3 miesięcy od otrzymania paragonu? Wówczas podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury od paragonu- kwestia ta leży po jego dobrej woli. Może to zrobić, ale nie musi. Należy pamiętać, że te 3 miesiące liczy się od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towarów lub usług.

 

Kilka ważnych faktów

            Osoba fizyczna ubiegająca się o fakturę od paragonu, ma obowiązek przedstawić zachowany paragon, będący poświadczeniem transakcji. Co więcej, ten sam paragon zostanie dołączony do egzemplarza faktury. Przedsiębiorca ma 15 dni na wystawienie takowej faktury.

Podatnik, który wystawia fakturę od paragonu nie musi obawiać się żadnych konsekwencji podatkowych. Dlaczego? Ponieważ kwota, którą wystawia na fakturze za daną transakcję została już wliczona w jego przychody dzięki rachunkowi z kasy fiskalnej.

Problem zaczyna się wówczas, gdy konsument nie posiada paragonu. Przedsiębiorca może spotkać się z różnymi opiniami. Z jednej strony nie może wystawić faktury bez paragonu, bowiem może to zostać uznane przed Urząd Skarbowy jako dodatkowa sprzedaż. Za niewystawienie paragonu grozi mandat, więc prowadzącemu działalność może się to zwyczajnie nie opłacać. Z drugiej strony są urzędy, które twierdzą, że mimo braku paragonu, należy wystawić fakturę od paragonu, dołączając inne dokumenty potwierdzające zakup towarów lub nabycie usług, a nawet dołączenie kopii paragonu, która zostaje na drugiej rolce kasy fiskalnej w firmie.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “Faktura od Paragonu – Ile mamy czasu na wystawienie?”

“nabywca zgłasza się z taką prośbą nie później niż 3 miesiące od otrzymania paragonu fiskalnego” – ciekawe jest to, że duże sklepy nie przestrzegają tego terminu na wystawienie faktury od paragonu, tylko dają np. 7-dniowy termin na ubieganie się o fakturę…

Sprawa z fakturami od paragonów wydaje się podobna do możliwości płacenia kartą od 20 zł. Sklepy (małe i duże) często naginają prawo, a ludzie się godzą…

Potwierdzam, w castoramie czy ikei po fakturę od paragonu do 7 dni miałem się zgłosić :O

Możliwość komentowania jest wyłączona.