Kategorie
Poradnik

E-Deklaracje: System internetowego rozliczania PITów

Polacy coraz chętniej składają PIT-y przez Internet. Nic dziwnego – wprowadzenie systemu e-deklaracji pozwala na złożenie zeznania bez konieczności wychodzenia w domu i stania w urzędowych kolejkach. Taką możliwość polski podatnik ma od 2008 roku. Wtedy przez Internet wysłaliśmy do fiskusa zaledwie 310 deklaracji, w ostatnich latach liczba ta wzrosła do kilku milionów i z roku na rok się powiększa.

System e-deklaracje zawdzięcza swój sukces łatwości w obsłudze. Wysłanie deklaracji sprzed komputera przy własnym biurku kosztuje nas o wiele mniej czasu i energii niż zanoszenie zeznania do urzędu skarbowego. Tym bardziej, że wiele osób i tak wypełnia PIT-y, korzystając ze stworzonych w tym celu programów (obliczając automatycznie skalę podatkową). Wystarczy więc kliknąć w jeden klawisz więcej, by tak sporządzony formularz, trafił drogą elektroniczną do fiskusa. Co ważne, platforma działa sprawnie niezależnie od rodzaju oprogramowania naszego komputera czy przeglądarki internetowej.

Do korzystania z e-deklaracji uprawniony jest każdy podatnik. W tym celu należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl. Tam otrzymamy login i hasło, dzięki którym zalogujemy się do systemu. Platforma umożliwia dokonywanie różnych rozliczeń, jeśli więc chcemy przesłać zeznanie podatkowe, musimy wybrać z dostępnych dokumentów właściwy i go wypełnić.

Sam system jest łatwy w obsłudze i „pomaga nam” wypełniać formularz, wskazując jego odpowiednie pola i sprawdzając wyliczenia, dzięki czemu unikniemy odsetek czy kar za błędne lub nieterminowe płatności. Gwarancją złożenia deklaracji drogą elektroniczną jest tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które podatnik otrzymuje po przesłaniu formularza. Wysyłanie zeznania przez Internet jest zatem nie tylko szybkie i łatwe, ale też – bezpieczne.

Bezpieczeństwo dla podatnika to jedno, drugim ważnym aspektem jest tutaj zapewnienie wymogów pisma urzędowego. By doręczony do urzędu drogą elektroniczną formularz niósł za sobą odpowiednie skutki prawne, musi zostać uwierzytelniony. Stosowane są tutaj trzy metody: e-podpis (zewnętrzny certyfikat – potwierdzony np. notarialnie – poświadczający, że pismo opatrzone podpisem elektronicznym zostało wystawione przez daną osobę), profil zaufany na platformie EPUAP lub sprawdzenie zestawu danych weryfikacyjnych. Ostatnia metoda stosowana jest najczęściej przez osoby fizyczne składające PIT-y. Jako dane uwierzytelniające służą tutaj: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL, a także kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy.

Niezależnie od tego, czy przesyłamy zeznanie podatkowe drogą elektroniczną czy zanosimy dokumenty bezpośrednio do urzędu skarbowego, termin rozliczenia z fiskusem upływa 30 kwietnia. Dzięki wykorzystaniu usługi internetowej znacznie szybciej jednak możemy liczyć na zwrot podatku. To tylko jedna z wielu korzyści, jakie płyną z korzystania z systemu e-deklaracje. Inne to: łatwość w obsłudze, wsparcie w wypełnianiu deklaracji, brak konieczności drukowania dokumentów (aspekt ekologiczny), oszczędność czasu, ale też oszczędność pieniędzy ze strony urzędu. O zaletach e-deklaracji najlepiej świadczy fakt, że z roku na rok do tego rozwiązania przekonuje się coraz więcej Polaków.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “E-Deklaracje: System internetowego rozliczania PITów”

E-Deklaracje to błogosławieństwo od boga, zesłane na nasz nieoświecony rząd.

Dokładnie, nie mam pojęcia jak rządowi udało się to wyprowadzić i wejść w epokę cyfryzacji z systemem e-deklaracje.

Te pierwsze awarie serwerów kwietniowe można im wybaczyć. Poza tym super robota.

Możliwość komentowania jest wyłączona.