Kategorie
Aktualności Podatki

Dziś mija termin złożenia PIT za 2016 rok

W tym roku 2 Maja mija termin złożenia deklaracji PIT do urzędu. Do wyboru podatnikom zostały trzy formy złożenia formularzy: osobiście w urzędzie, wysłanie formularza na poczcie lub rozliczenie elektroniczne.

Kwiecień od lat jest nerwowym miesiącem dla podatników. Ci, którzy wcześniej nie rozliczyli deklaracji najczęściej zwlekają do ostatnich dni kwietnia.

Podatnicy, którzy zostawili temat rozliczeń zeznań rocznych na ostatnią chwilę pozostało 11 godzin. Termin składania druków mija dziś o 23:59.

Elektronicznie, pocztą lub osobiście

Najpopularniejszą formą rozliczenia i wysyłki PIT w tym roku jest deklaracja elektroniczna. Aby złożyć zeznanie przez internet wystarczy posiadać kwotę przychodu z zeszłego roku oraz wypełnić odpowiedni druk za pomocą jednego z dostępnych programów (do wyboru są rządowe e-deklaracje oraz darmowe programy udostępniane w internecie oraz popularnych czasopismach). Po wysłaniu takiego druku należy pobrać UPO, które jest potwierdzeniem wysłania deklaracji.

Podatnicy wciąż mają dwie alternatywne drogi, choć dużo bardziej czasochłonne. Jedną jest wysłanie PIT pocztą, a drugim osobiste złożenie deklaracji w urzędzie. Przy wybraniu pierwszej opcji pamiętajmy, że termin wysłania deklaracji jest uznawany za termin złożenia. Przy drugiej pozostało nam już nie wiele czasu, bo nieliczne urzędy przedłużają godziny otwarcia z tego powodu.

 

 

W tym roku po  raz pierwszy wypełnienie deklaracji można było powierzyć urzędowi skarbowemu. Do 15 kwietnia można było składać wnioski PIT-WZ (wniosek o sporządzenie zeznania).

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

3 odpowiedzi na “Dziś mija termin złożenia PIT za 2016 rok”

Pomocy! Co zrobić jak nie mam kwot do rozliczenia podatku, na pocztę już nie zdążę, do urzędu tym bardziej?

@Bracki: Jeżeli masz kwotę przychodu z zeszłego roku to wyślij online PIT z 0 zł przychodu, a potem na spokojnie złóż korektę :) Mam nadzieję że zdążyliśmy :D

Możliwość komentowania jest wyłączona.