Kategorie
Aktualności Firma

Działalność gospodarcza – jak się rozliczyć?

Koniec roku podatkowego to intensywny czas dla każdego przedsiębiorcy, zarówno tego, który prowadzi dużą działalność gospodarczą, jak i tego mniejszego, który zdecydował się na prowadzenie własnego biznesu, niejednokrotnie zarejestrowanego jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jaki PIT należy wybrać? Do kiedy trzeba się rozliczyć?


Jaki PIT wybrać i kiedy mija czas rozliczenia?

To, jaki formularz podatkowy PIT przedsiębiorca będzie musiał wypełnić, zależy od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi.

 

PIT 28 to deklaracja przeznaczona dla podatników, którzy zdecydowali się na formę płacenia podatków, którą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Za pomocą ryczałtu można rozliczać jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, dochody powstałe w wyniku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, gdy tego rodzaju umowy nie są zawierane w ramach naszej pozarolniczej działalności gospodarczej. Aby rozliczyć PIT 28 mieliśmy czas do końca stycznia.

 

PIT 16A to formularz, który muszą wybrać przedsiębiorcy decydujący się na kartę podatkową. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest zapłacona i odliczona od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Czas składania deklaracji PIT 16A minął wraz z końcem stycznia.

 

PIT 36 to najpopularniejsza deklaracja wśród przedsiębiorców, bowiem przeznaczona jest dla prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających się liniowo. Formularz ten muszą wybrać wszyscy, którzy nawet część przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika, w trakcie roku lub na koniec roku (w zależności od tego jaką formę zaliczki wybrali: miesięczną, kwartalną czy roczną) samodzielnie obliczali zaliczki na podatek lub wartość podatku do zapłaty oraz wpłacali te kwoty w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego, wartość podatku ustalając według skali podatkowej. Na rozliczenie PIT 36 przedsiębiorcy mają czas do końca kwietnia 2016.

PIT 36 a rozliczenie się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

            Może zdarzyć się tak, że jedno z małżonków powinno rozliczyć się za pomocą PIT 37 (np. gdy pracuje na etat) a drugie PIT 36 (prowadzi działalność gospodarczą). Jeśli chcą rozliczyć się razem, wówczas muszą zrobić to za pomocą PIT 36. Nie możemy rozliczyć się z małżonkiem, gdy tego obowiązuje wypełnienie formularza PIT 28, PIT 36L, obowiązuje go podatek tonażowy lub karta podatkowa.

Przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

            Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i zatrudniamy pracowników, należy pamiętać o obowiązku wypełnienia i dostarczenia swoim pracownikom druku PIT 11. Jest to informacja o rocznych dochodach pracownika i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy przez płatnika, czyli w tym przypadku przez nas samych. To na podstawie tego druku nasi pracownicy będą mogli dokonać swojego rozliczenia. PIT 11 dostarczamy nie tylko im, ale również jeden egzemplarz mamy obowiązek przekazać Urzędowi Skarbowemu.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Działalność gospodarcza – jak się rozliczyć?”

Dzięki za poradnik, jestem przed założeniem działalności i trzeba się dokształcić w temacie ;)

Pytanie tylko czy lepiej wybrać podatek progowy, czy liniowy. Jakie macie rady?

Możliwość komentowania jest wyłączona.