Kategorie
Finanse Firma

Dotacje dla firmy – skąd zdobyć?

Dotacje dla firmy – skąd zdobyć?

Osoby pragnące założyć własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z dotacji na rozwój firmy oferowanych przez wiele podmiotów. Zobacz, gdzie szukać wsparcia.

40 tysięcy z Kapitału Ludzkiego

O dofinansowanie na rozwój firmy z programu operacyjnego Unii Europejskiej – Kapitał Ludzki mogą ubiegać się osoby planujące prowadzić firmę jednoosobową lub w formie spółek i spółdzielni. Osoby, które prowadzą już inną działalność są niewyłączone z programu. Wysokość wsparcia wynika od wskazanych i udokumentowanych potrzeb młodego przedsiębiorcy, jednak nie może przekraczać 40 tysięcy złotych na jednego uczestnika lub 20 tysięcy w przypadku spółdzielni. Osoby biorące w tym projekcie mają obowiązek pokryć z wkładu własnego minimum 15 procent całkowitych wydatków inwestycyjnych. Wydatki z Unii można przeznaczyć na pokrycie wydatków inwestycyjnych, wydatków na środki obrotowe oraz innych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

22 tysiące z Urzędu Pracy

Powiatowe Urzędy Pracy udzielają dofinansowania dla osób bezrobotnych, pragnących otworzyć własną firmę. Wynosi ono maksymalnie 6-krotność średniej krajowej, co w 2014 roku wynosiło 22 686,84 złotych. Czas rozpatrzenia wniosku wynosi 30 dni począwszy od dnia złożenia wszystkich dokumentów. Dotacja ma charakter jednorazowy.

10 -100 tysięcy od podmiotów prywatnych

Osoba planująca założyć własną działalność powinna brać udział w konkursach organizowanych przez różne podmioty prywatne i współfinansowane ze środków publicznych. Warunkiem uczestnictwa jest zazwyczaj przedstawienie najlepszego biznes planu. W takich konkursach na przykład „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, można wygrać od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, które mają pomóc na starcie młodej firmie.

80-250 tysięcy euro od Aniołów Biznesu

Anioły biznesu, czyli najbardziej wpływowi przedsiębiorcy zrzeszeni w Lewiatan Business Angels, inwestują w najbardziej oryginalne lub wyróżniające się  wśród innych pomysły na własną działalność. Wystarczy wysłać biznes plan do funduszu i czekać na odpowiedź. Im lepszy projekt, tym większa szansa na sukces. Przeciętna kwota inwestowana przez anioła to 80-250 tysięcy euro.

56 tysięcy z PFRON

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną możesz starać się do dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odbywa się to przez Powiatowe Urzędy Pracy. Maksymalna kwota dofinansowania do założenia działalności gospodarczej przez osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosi 56 717,1 złotych.

 

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Dotacje dla firmy – skąd zdobyć?”

Prawda jest taka, że finansowanie dla firmy to jeden z najcięższych tematów. Poza bezzwrotnymi pożyczkami z urzędów pracy itd. pozostaje w zasadzie unia europejska.

Możliwość komentowania jest wyłączona.