Kategorie
Aktualności

Czy warto windykować na własną rękę?

Jak odzyskać pieniądze, kiedy klient nie płaci na czas lub płatność przeciąga się miesiącami i nie zapowiada się, aby taka historia zakończyła się happy endem? To pytanie zadaje sobie ponad połowa mikro i małych przedsiębiorców, dla których nieopłacona przez kontrahenta na czas faktura może oznaczać przestoje w jego własnych płatnościach, zatory finansowe i stres.

Co w takiej sytuacji najczęściej robi wierzyciel?

Działa na własną rękę. Dzwoni, sms-uje, przypomina się mailami, wystawia wezwania do zapłaty. Często przedsiębiorca samodzielnie podejmuje działania windykacyjne dlatego, że myśli, że nie będzie to dla niego żaden koszt albo dlatego, że nie wie, gdzie szukać wsparcia w tym procesie.

Jednak te samodzielne dość intuicyjne i przypadkowe działania nie dość, że niekoniecznie przynoszą oczekiwany skutek, to jeszcze odciągają go od bieżącej działalności i aktywnego prowadzenia biznesu. Co w efekcie i tak oznacza dodatkowe koszty czasowe, logistyczne, kadrowe. Windykacja na własną rękę, o czym często zapominają przedsiębiorcy, może też wpłynąć na dotychczasową udaną atmosferę współpracy z klientem.

Może zatem warto przekazać działania windykacyjne w ręce specjalistów, którzy nie tylko wiedzą, jak odzyskać pieniądze, ale przede wszystkim zrobią to w naszym imieniu efektywnie, sprawnie i w pełni profesjonalnie. Zespoły zewnętrznej windykacji zajmują się zarówno polubownym odzyskiwaniem należności, jak i drogą sądową, dzięki czemu mamy pewność, że zostaniemy obsłużeni kompleksowo.

Taki partner windykacyjny, aby odzyskać pieniądze, działa rzeczowo, z pełnym zachowaniem zasad etyki i biznesowej poprawności. I co najważniejsze – pracownicy firm windykacyjnych to przeszkoleni specjaliści, z pełnym zapleczem prawnym, księgowym, czy negocjacyjnym i psychologicznym.

Przy samodzielnym windykowaniu swoich dłużników przedsiębiorca może nie dysponować takimi zasobami, czy doświadczeniem i w efekcie zamiast działać skutecznie, będzie odsuwał w czasie pomyśle zakończenie sytuacji i spłatę należności.

Dla tego typu przedsiębiorcy wartością może być również to, że z niektórymi firmami windykacyjnymi współpraca odbywa się poprzez platformy online. Przykładem takiego rozwiązania jest narzędzie dostępne pod adresem payhelp.pl, gdzie w kilku prostych krokach, jest wyjaśnione, jak przekazać dane faktury oraz jaki jest koszt tego typu zewnętrznej obsługi windykacyjnej. Z tego typu usługi można skorzystać jednorazowo, bez konieczności wiązania się długoterminową umową.

Działanie na własną rękę, jeśli nie wiemy dokładnie, jak skutecznie odzyskać pieniądze od naszych dłużników może być tylko żmudnym, nieskutecznym i uciążliwym procesem zarówno dla przedsiębiorcy, jak i jego kontrahenta-dłużnika.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *