Kategorie
Finanse

Sprawdź co wlicza się do kosztów uzyskania przychodu

Nawiązując do zdjęcia, taką formę transportu z pewnością ciężko będzie zaliczyć do kosztów. Każdemu podatnikowi przysługuje prawo odliczenia wydatków poniesionych z tytułu pracy, jednak nie wszystkie koszty się do tego kwalifikują, co wobec tego można odliczyć?

Są to na przykład koszty związane z transportem do miejsca pracy, opłaty za autostradę czy parkingi. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą możemy uwzględnić wiele takich odpisów. Można wymienić środki trwałe (budynki, maszyny, środki transportu). Kolejną grupą są wartości niematerialne i prawne (np. prawo do lokalu użytkowego, prawa majątkowe, licencje).

 

W przypadku prowadzenia własnej działalności możemy też skorzystać z tzw. amortyzacji podatkowej. Jest to stopniowe uwzględnianie w kosztach różnych wydatków inwestycyjnych, np. technologie, nieruchomości. Jeśli prowadzimy firmę we własnym domu to część wydatków (czynsz, opłaty za media, rachunki itd.) możemy także wliczyć w taki koszt. Jednocześnie do tego zaliczają się remonty biura oraz jego wyposażenie.

Koszty uzyskania przychodu, jak i inne, np. Progi podatkowe możemy obliczyć za pomocą programów do PIT dostępnych na rynku.

Nie zapominajmy o samochodzie, który także kwalifikuje się do tego typu kosztów (ale tylko jeśli będzie on zaliczony do majątku firmy), a także jego eksploatacja (paliwo, olej, przeglądy naprawy itd.).

 

Autor: Images_of_Money / Flickr

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Sprawdź co wlicza się do kosztów uzyskania przychodu”

Możliwość komentowania jest wyłączona.