PIT przez Internet

PIT przez Internet w 2019 roku z pewnością przebije wynikiem zeszły rok. To coraz popularniejsza forma rozliczania się Polaków, a PIT za 2018 rozliczymy Online dzięki rządowemu systemowi e-deklaracje. Można użyć do tego zarówno bezpośredniego programu ministerstwa finansów, jak i darmowych programów z nim połączonych. Kolejną alternatywą są interaktywne druki PIT 2018/2019.

 

 –> Rozlicz PIT Online <–

 

Pytanie: Wiele słyszałem o możliwości dokonania rozliczeń podatkowych przez Internet. Chciałbym dowiedzieć się, jak to zrobić.

Odpowiedź:

Od 2008 roku mamy możliwość składania swoich deklaracji podatkowych przez Internet. Wersja Online programu do wypełniania PIT przez Internet dostępna jest tutaj: Rozliczenie Online – PITax

Aby wypełnić swoje formularze PIT drogą Internetową możemy skorzystać z udostępnionych na stronie ministerstwa finansów aktywnych formularzy lub skorzystać z któregoś z darmowych programów rozliczeniowych.

Obie formy są skuteczne i bezpieczne. W przypadku programów możemy natomiast liczyć na ułatwienie rozliczeń przez zastosowanie w nich kalkulatorów podatkowych i systemów korekty. Nie wszystkie jednak dają takie możliwości. Warto zapoznać się z tym, co proponują, zanim zdecydujemy się na któryś. Ważnym elementem rozliczenia PIT przez Internet jest odebranie UPO – urzędowego poświadczenia odbioru, które jest oficjalnym dokumentem, które zaświadcza, że wysłaliśmy PIT do Urzędu Skarbowego.

button_bottom_rozlicz

Poniżej prezentujemy film instruktażowy wysyłania PIT przez Internet 2018/2019 na przykładzie PIT-36.

 

Co jest potrzebne do rozliczenia deklaracji PIT internetowo?

  • PIT-11 od pracodawcy (lub własne formularze zaświadczające o dochodzie)
  • UPO (otrzymane po wysłaniu PIT online w formie PDF)
  • Kwota przychodu za zeszły rok (do weryfikacji podatnika)
  • Opcjonalnie: Konto w systemie e-deklaracje.

PIT przez Internet 2018/2019 – kolejne rekordy rozliczeń internetowych w zeszłych latach

W 2016 roku około 45% podatników wysłało PIT elektronicznie, a około 71% użyło do tego elektronicznych programów. To ogromny postęp na przestrzeni ostatnich lat, i duże ułatwienie, skracające kolejki do urzędów pocztowych i skarbowych w końcówce kwietnia.

Innowacja w rozliczaniu PIT – PIT-WZ (2018)

Nowym sposobem rozliczenia deklaracji online jest PIT-WZ, formularz dzięki któremu to Urząd Skarbowy wypełnił za nas PITy w 2018 roku. Druk ten mogliśmyelektronicznie złożyć do urzędu do dnia 16 kwietnia 2018 roku. Należy jednak pamiętać, że druk ten dotyczy tylko przychodów opisanych w PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/11A. Po elektronicznym wysłaniu dokumentu, dostaniemy od Urzędu Skarbowego wypełnioną deklarację, którą możemy.

  1. Od razu przekazać do urzędu.
  2. Pobrać, wydrukować lub dopisać brakujące dochody.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *