Jak rozliczyć PIT-37?

pit-37
Jak wypełnić PIT-37 bez wymaganej wiedzy?

Pytanie: W tym roku chciałbym rozliczyć się samodzielnie. Pracuję w oparciu o umowę zlecenie i jestem zobowiązany do wypełnienia formularza PIT 37. Jak rozliczyć PIT 37?

 

Odpowiedź: Druk podatkowy PIT-37 wypełniamy na podstawie dostarczonego nam przez pracodawcę formularza PIT 11. Posiadając ten dokument nanosimy zawarte w nim dane o naszych dochodach w odpowiednie miejsca na deklaracji podatkowej, a następnie wyliczamy wysokość kwoty podatku, którą musimy uiścić w przynależnym nam urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Jeśli w roku podatkowym pracowaliśmy w kilku miejscach lub otrzymywaliśmy także zasiłek, powinniśmy dostać kilka druków PIT 11, z każdego miejsca, w którym byliśmy zatrudnieni.

Warto pamiętać, że choć pracodawca jest zobowiązany do tego, by dostarczyć nam PIT 11, jego nieotrzymanie nie zwalnia nas z obowiązku podatkowego i w takiej sytuacji musimy wypełnić PIT-37 na podstawie danych, które posiadamy.

Kilka PITów 11, a PIT 37

Posiadając kilka deklaracji PIT-11 również rozliczamy PITy 37, w których zwyczajnie sumujemy przychody za ubiegły rok.

Jak rozliczyć PIT?

Deklaracje PIT od kilku lat możemy rozliczyć elektronicznie za pomocą programu (dostępnego na naszej stronie) bądź systemu e-deklaracje. Oba sposoby umożliwiają nam wysłanie deklaracji online.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *