
Aktualnie z pożyczek chętnie korzysta wiele osób, niestety niektórzy zapominają o zdroworozsądkowym podejściu, niepotrzebnie sprawiając sobie problemy finansowe. Jak ich uniknąć?
Zasada 1: zastanów się
…czy na pewno potrzebujesz pożyczki. Osoby korzystające z pożyczek, zwłaszcza pozabankowych, nie zawsze zaciągają je w celu sfinansowania pilnych lub bieżących wydatków. Czasami są to typowe “zachcianki” lub decyzje zakupowe podejmowane pod wpływem emocji. Wydaje się jednak rozsądnym, aby w przypadku takich zakupów dokonywać ich dopiero po uskładaniu odpowiedniej sumy oszczędności. Zjawisko konsumpcji na kredyt w różnych kategoriach jest jednak dzisiaj bardzo popularne.
Zasada 2: znaj swoje prawa i obowiązki
Zaciągając pożyczkę, zawieramy umowę – mamy pewne prawa, ale i obowiązki jako strona takiej umowy. Jako klienci, często zapominamy chociażby o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Z kolei niektórzy zapominają o prawach, takich jak spłata zobowiązania w określonym terminie płatności. Przed wzięciem pożyczki należy przeczytać umowę, aby być świadomym z czym wiąże się taka decyzja.
W przypadku tzw. chwilówek, warto być świadomym funkcjonowania promocji pierwszej darmowej pożyczki, którą prowadzi wiele firm chcąc pozyskać klienta. To niezwykle korzystna oferta, bowiem RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) w takim przypadku wynosi 0% – jednak nawet 1 dzień zwłoki w spłacie zobowiązania sprawi, iż warunki promocji zostaną złamane, a tym samym będą do zapłaty normalne koszty (+koszty związane z nieterminowością). Należy zachować również czujność na hasła reklamowe typu “pożyczka z oprocentowaniem 0%“, ponieważ większość kosztu chwilówek generuje nie oprocentowanie, a prowizja – RRSO oczywiście ją uwzględnia.
Zasada 3: porównaj oferty pożyczek
Ofert pożyczek jest obecnie mnóstwo. Jeśli mamy w miarę dobrą zdolność kredytową, warto porównać najpierw oferty banków, gdyż mają zdecydowanie tańsze oferty pożyczek ratalnych niż firmy pozabankowe. W przypadku tych drugich, także warto korzystać z porównywarek, które agregują wiele ofert (np. http://chwilowki-online.org/).
W kontekście wyboru firmy pożyczkowej, warto zrobić jeszcze mały research na jej temat – sprawdźmy od kiedy działa na rynku, przejrzyjmy opinie na jej temat, dowiedzmy się czy jest członkiem Związku Firm Pożyczkowych.
Artykuł Partnera
1 Opinia to “3 zasady mądrego pożyczania”
11 maja 2017
TunderI unikałbym wszelkiego rodzaju parabanków. Chociaż same banki to też ścierwo, te tylko czekają na naiwnych..