Kategorie
Finanse

3 zasady mądrego pożyczania

Aktualnie z pożyczek chętnie korzysta wiele osób, niestety niektórzy zapominają o zdroworozsądkowym podejściu, niepotrzebnie sprawiając sobie problemy finansowe. Jak ich uniknąć?

Zasada 1: zastanów się

…czy na pewno potrzebujesz pożyczki. Osoby korzystające z pożyczek, zwłaszcza pozabankowych, nie zawsze zaciągają je w celu sfinansowania pilnych lub bieżących wydatków. Czasami są to typowe “zachcianki” lub decyzje zakupowe podejmowane pod wpływem emocji. Wydaje się jednak rozsądnym, aby w przypadku takich zakupów dokonywać ich dopiero po uskładaniu odpowiedniej sumy oszczędności. Zjawisko konsumpcji na kredyt w różnych kategoriach jest jednak dzisiaj bardzo popularne.

Zasada 2: znaj swoje prawa i obowiązki

Zaciągając pożyczkę, zawieramy umowę – mamy pewne prawa, ale i obowiązki jako strona takiej umowy. Jako klienci, często zapominamy chociażby o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Z kolei niektórzy zapominają o prawach, takich jak spłata zobowiązania w określonym terminie płatności. Przed wzięciem pożyczki należy przeczytać umowę, aby być świadomym z czym wiąże się taka decyzja.

W przypadku tzw. chwilówek, warto być świadomym funkcjonowania promocji pierwszej darmowej pożyczki, którą prowadzi wiele firm chcąc pozyskać klienta. To niezwykle korzystna oferta, bowiem RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) w takim przypadku wynosi 0% – jednak nawet 1 dzień zwłoki w spłacie zobowiązania sprawi, iż warunki promocji zostaną złamane, a tym samym będą do zapłaty normalne koszty (+koszty związane z nieterminowością). Należy zachować również czujność na hasła reklamowe typu “pożyczka z oprocentowaniem 0%“, ponieważ większość kosztu chwilówek generuje nie oprocentowanie, a prowizja – RRSO oczywiście ją uwzględnia.

Zasada 3: porównaj oferty pożyczek

Ofert pożyczek jest obecnie mnóstwo. Jeśli mamy w miarę dobrą zdolność kredytową, warto porównać najpierw oferty banków, gdyż mają zdecydowanie tańsze oferty pożyczek ratalnych niż firmy pozabankowe. W przypadku tych drugich, także warto korzystać z porównywarek, które agregują wiele ofert (np. http://chwilowki-online.org/).

W kontekście wyboru firmy pożyczkowej, warto zrobić jeszcze mały research na jej temat – sprawdźmy od kiedy działa na rynku, przejrzyjmy opinie na jej temat, dowiedzmy się czy jest członkiem Związku Firm Pożyczkowych.

Artykuł Partnera

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “3 zasady mądrego pożyczania”

I unikałbym wszelkiego rodzaju parabanków. Chociaż same banki to też ścierwo, te tylko czekają na naiwnych..

Możliwość komentowania jest wyłączona.