Kategorie
Aktualności

PITy 2016- jakie zmiany?

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, więc z pewnością warto zastanowić się czy przypadkiem nie zaszły jakieś zmiany związane z ulgami, procedurą składania formularzy podatkowych, wzorach deklaracji, etc. Poniżej postaramy się je uporządkować i pokrótce przedstawić.

Ulgi podatkowe

Tak, jak w poprzednich lata, przy rozliczaniu możemy skorzystać z różnych ulg oraz odliczeń. Po spełnieniu określonych warunków nadal możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, ulgi z tytułu honorowego krwiodawstwa, ulgi na przewodnika, ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na psa asystującego, ulgi rehabilitacyjnej na samochód, ulgi z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ulgi z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS, ulgi abolicyjnej, ulgi budowlanej. Możemy również skorzystać z ulgi Internetowej, której los od początku jej wprowadzenia był niepewny. Musimy jednak spełniać jeden warunek: po raz pierwszy korzystaliśmy z niej w tamtym roku lub dopiero skorzystamy. Dlaczego? Można ją wykorzystać wyłącznie dwa razy w dwóch następujących po sobie latach.

 

PITy 2016 z zagranicy

Nastąpi zmiana w kwestii wysyłki formularzy PIT do Polski przez obywateli rozliczających się w kraju ojczystym, ale mieszkającym za granicą. Dotyczy ona krajów Unii Europejskiej. Dotychczas datą złożenia deklaracji była ta, w której Poczta Polska otrzymywała przesyłkę zawierającą deklaracje. Rodziło to często szereg nieporozumień, bowiem nie w każdym kraju UE poczta działa wzorcowo i niejednokrotnie logistyczne zawirowania urzędów pocztowych doprowadzały do opóźnień przesyłek i, w konsekwencji, do nieprzyjemnych następstw niezłożenia deklaracji PIT w terminie. Od 2016 roku rozliczający PITy 2016, mieszkający za granicą w kraju Zjednoczonej Europy, mogą spać spokojnie- za datę złożenia przez nich formularza podatkowego będzie uznawać się datę nadania wysyłki za granicą.

 

Korekty PITów 2016

 Od 2016 roku nie mamy już obowiązku składać pisemnego uzasadnienia przyczyn dokonywanej przez nas korekty. Jeśli popełnimy błąd przy wypełnianiu formularza PIT, wystarczy dokonanie korekty przez złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej z zaznaczeniem, że jest to dokument korygujący, a nie deklaracja rozliczeniowa.

 

Inne zmiany

W formularzach PIT 2016 ci, którzy dotychczas wypełniali załącznik PIT/UZ, znajdą odpowiednie rubryki w formularzu PIT 36 lub PIT 37. Nie ma też już obowiązku dołączania sprawozdań finansowych do druków PIT, bowiem od 2016 roku podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, nadal będą musieli sporządzić sprawozdanie finansowe i przekazać je do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania a nie , jak do tej pory, jako złącznik do niego.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “PITy 2016- jakie zmiany?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.