Wydatki na Cele Mieszkaniowe

Jeśli zarobiliśmy pieniądze na sprzedaży nieruchomości, nie zawsze musimy zapłacić od tej kwoty podatek. Musimy jednak pieniądze te przeznaczyć na wydatki na cele mieszkaniowe. Zobacz, co jest do nich zaliczane.

 

Wydatki na mieszkanie

Chcąc odliczyć od podatku wydatki na cele mieszkaniowe, warto dowiedzieć się, które rzeczy są do nich zaliczane. Zdarza się bowiem, że podatnik próbujący zmniejszyć swoją należność podatkową w ten sposób srodze rozczarowuje się. Fiskus ma bowiem prawo zanegować odliczenie wydatków mieszkaniowych, jeśli uzna je za niezgodne z przyjętym katalogiem wydatków na cele mieszkaniowe. Bardzo często sytuacja taka ma miejsce w przypadku remontu. Choć poniesione na dokonanie remontu koszty wchodzą w skład wydatków na cele mieszkaniowe, nie wszystkie z nich są nimi w oczach urzędu skarbowego. Najczęściej negowane są koszty zakupu narzędzi. Które więc wydatki na mieszkanie możemy odliczyć od podatku?

 

Odliczenie wydatków na cele mieszkaniowe

Aby nasze odliczenie wydatków mieszkaniowych nie zostało zanegowane, sporządzając je musimy pamiętać, że do odliczeń podatkowych uprawniają jedynie koszty poniesione na:

 

  • Nabycie budynku mieszkalnego (a także jego części lub udziału; lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, także udziału w takim lokalu; gruntu lub prawa użytkowania wieczystego, także udziału w nich, związanych z budynkiem lub lokalem)
  • Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, także udziału w takim prawie, jak i prawa do jednorodzinnego domu w spółdzielni mieszkaniowej, czy udziału w takim prawie
  • Nabycia gruntu przeznaczonego na budowę budynku mieszkalnego, także udziału w takim prawie; prawa do użytkowania wieczystego takiego gruntu, także udziału w takim prawie
  • Przebudowę, nadbudowę, rozbudowę lub remont własnego budynku mieszkaniowego lub jego części
  • Przebudowę, rozbudowę, nadbudowę czy adaptację własnego budynku niemieszkalnego do celów mieszkaniowych
  • Spłaty kredytu/pożyczki, podjętych na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania dochodów ze zbycia nieruchomości

Do kiedy możemy skorzystać z odliczeń na cele mieszkaniowe?

Odliczenia z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe nie przysługują nam nieodwołanie po dniu zbycia nieruchomości. Mamy na to dwa lata. Jeśli w ciągu tego okresu na cele mieszkaniowe wydamy przykładowo tylko 70%  uzyskanego z tytułu zbycia nieruchomości przychodu, z podatku zwolniona będzie tylko ta część, a od kolejnych 30% będziemy już musieli zapłacić podatek.

 

 pytaniaMasz pytania podatkowe? Przejdź do naszej bazy wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *