Kategorie
Z życia fundacji

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

– dzieło powstałe z prawdziwej potrzeby serca

Kiedy przyszli założyciele fundacji z Jurkiem Owsiakiem na czele organizowali pierwszą zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na potrzeby kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka, nie spodziewali się, że będzie ona tak wielkim sukcesem i doprowadzi do stworzenia wieloletniego dzieła pomocy najbardziej potrzebującym. Okazało się wówczas, że cała Polska potrafi zjednoczyć się w obliczu cierpienia najmłodszych pacjentów i wspomóc ich datkami, dzięki którym zakupiono niezbędny do ratowania ich życia sprzęt. Jak wspomniał Owsiak- musiano pójść za ciosem i tak rok później w marcu 1993 roku została zarejestrowana Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której założycielami byli: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

Nie ma chyba Polaka, który nie kojarzyłby wielkiego zimowego zrywu pomagania, tysięcy wolontariuszy kwestujących na jasno określane cele, naklejek w kształcie serca, wielkiej radości i entuzjazmu towarzyszącym Finałom WOŚP, wydarzeń muzycznych, światełka do nieba. Gdy widzimy nazwę fundacji na myśl przychodzi jeszcze jedna wspaniała inicjatywa, jaką jest coroczny festiwal WOODSTOCK– gest podziękowania młodym ludziom za ich zaangażowanie, ale też okazja do artystycznych spotkań, które znów jednoczą zamiast dzielić.

Nie każdy jednak wie, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa przez cały rok. Prowadzi ona programy medyczne i edukacyjne: Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą, Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, Program Edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”.

Fundację można wspierać na różne sposoby, nie tylko w dzień Wielkiego Finału poprzez licytowanie wystawionych na aukcje przedmiotów czy wrzucenie pieniędzy do puszki, ale również przez dokonywanie wpłat na konto fundacji, podarowanie jej jednego procenta podatku Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy bardzo dba o to, by jej finanse i ich spożytkowanie były informacjami jawnymi, więc można je bez problemu znaleźć na stronie internetowej www.wosp.org.pl w postaci rocznych sprawozdań działalności lub szczegółowych raportów dotyczących wydatków poszczególnych finałów.

Działalność fundacji koncentruje się głównie wokół kardiochirurgii, onkologii i od 2013 roku również wokół geriatrii. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania wymienionych dziedzin medycyny na specjalistyczny sprzęt, na który często ośrodki nie miałyby szans, licząc wyłącznie na finansowanie państwowe.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to niezwykły przykład determinacji, powstania wielkiego dzieła zapoczątkowanego ludzką chęcią niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, ale również nieustannej walki, prowadzonej z tymi, którzy nie zawsze potrafią zrozumieć, że czystość intencji może nie być podszyta ludzką pazernością. Na szczęście walki wygranej. Oby to dzieło rzeczywiście było kontynuowane „Do końca świata i jeden dzień dłużej!”.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”

I co, jest kolejny rekord, chociaż obecne rządy chciały nienawistnie zakopać szczytną ideę i utrudnić wszystko, co się da.

Możliwość komentowania jest wyłączona.