Kategorie
Aktualności Poradnik

Porównanie programów PIT 2019

Porównanie Programów do PIT: Pitax, PIT Format, PITy IPS.

Od 2008 roku, czyli od momentu, kiedy pojawiła się możliwość rozliczenia swojego formularzu PIT online, coraz więcej podatników w Polsce decyduje się na to właśnie rozwiązanie. W zeszłym roku co czwarty podatnik złożył PIT online. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi, które pozwalają na wypełnienie i wysłanie formularzy przez Internet, w tym wiele programów. Który wybrać? Czym się od siebie różnią?

Kategorie
Finanse Poradnik

Ulga za Internet w 2018 roku

Ulga internetowa 2017/2018

Badania GUS pokazują, że dzisiaj coraz mniej Polaków nie posiada w domu dostępu do Internetu. Odsetek Internautów nieustannie rośnie. Warto wiedzieć, że osoby, które posiadają dostęp do Internetu, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Na jakich zasadach? Kiedy? Komu ulga przysługuje?

Kategorie
Aktualności Poradnik

Rozliczenie PIT 2016/2017 z Małżonkiem

Rozliczanie PIT wspólnie z małżonkiem. Jakie warunki należy spełnić?

W 2016 roku nie zaszły znaczące zmiany w składaniu deklaracji podatkowych. Rozliczyć muszą się wszyscy Ci, którzy w danym roku podatkowym uzyskali jakiekolwiek przychody lub straty. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, możesz złożyć deklarację podatkową wspólnie z mężem/żoną. Jest to o wiele korzystniejsze, niż rozliczanie się samodzielnie.

Kategorie
Aktualności Poradnik

Ulga Rehabilitacyjna 2015/2016 – podstawowe informacje

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, pod pewnymi warunkami mogą skorzystać w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym PIT z ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki niej podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w ten sposób podatnik odprowadza do Urzędu Skarbowego niższy podatek dochodowy od osób fizycznych. Na jakich zasadach przyznawana jest ulga rehabilitacyjna?

Kategorie
Poradnik Prawo

Ulga prorodzinna w 2016 roku

Jedną z form wsparcia, na którą mogą liczyć rodziny wychowujące dzieci, jest ulga prorodzinna. Należny podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pomniejszane są o kwotę ulgi. W efekcie dochód netto rodziny zwiększa się, co w konsekwencji może prowadzić do przekroczenia progu podatku dochodowego. To on z kolei warunkuje przyznanie dodatkowych świadczeń rodzinnych, z których mogą korzystać osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji finansowej.

Kategorie
Poradnik

PIT 37 – 7 najczęstszych błędów

PIT-37 to najczęściej wypełniany druk podatkowy. Choć przeważająca ilość podatników musi rozliczać się przy pomocy tego właśnie formularza, wciąż sprawia on problemy. Jakie najczęściej błędy popełniamy wypełniając PIT37? Sprawdź poniżej, by ich nie powtórzyć.

 

1. Błędne dane

Jedną z najczęściej zaniedbywanych rzeczy podczas wypełniania deklaracji podatkowych jest niedopilnowanie poprawności danych osobowych. Literówki lub brak imienia i nazwiska powtarzają się bardzo często. Dlatego zawsze wartko kilkakrotnie sprawdzić, czy wszystkie wymagane dane zostały uzupełnione i czy zrobiliśmy to odpowiedni sposób.

 

2. Podanie konta do zwrotu w nieodpowiedniej rubryce

Zdarza się, że chcąc mieć pewność, iż zwrot naszego podatku trafi w nasze ręce podajemy nr Konta bankowego w polu 134. Pole to jest przeznaczone jednak na dodatkowe informacje, w przypadku, w którym współmałżonek składa PIT-D. Jeśli chcemy otrzymać zwrot podatku na konto, powinniśmy podać nr konta na formularzu NIP-7 albo ZAP-3.

 

3. Rozliczanie na PIT 37 przy dochodach z zagranicy

Wiele osób sądzi, że dochodów uzyskanych za granicą nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Jest to błąd, który może nasz kosztować. Jeśli uzyskaliśmy dochody za granicą nie możemy rozliczać się przy pomocy formularza PIT37, o czym nie każdy wie. Dochody takie powinny zostać wykazane na załączniku PIT/ZG. Załącznik ten może być składany tylko z formularzami PIT 36, PIT 36L, PIT 38 i PIT 39.

 

4. Rozliczanie PIT 37 przy dochodach dzieci

Jeśli nasze dziecko uzyskało dochody rozliczamy je na naszej deklaracji przy pomocy załącznika PIT-M. Załącznik ten możemy składać tylko rozliczając się na formularzu PIT 36. Dlatego wykazując dochody dzieci nie możemy rozliczać się przy użyciu PIT-37, o czym nie każdy pamięta.

 

5. PIT 37 a ulga na Internet

Niedawno głośno było o likwidacji ulgi na Internet. Wiele osób pod wpływem tych niepełnych informacji zrezygnowała ze skorzystania z tego odliczenia. To błąd. Ulga na Internet wciąż jest dostępna, przysługuje jednak jedynie przez dwa kolejne lata. Jeśli więc w 2013 roku ulgę za Internet odliczyliśmy po raz pierwszy, możemy z niej skorzystać także przy rozliczeniach w 2014 roku. (Więcej o uldze na Internet przeczytasz tutaj – Missing id.).

 

6. PIT 37 a ulga prorodzinna

Podobnie jak w przypadku ulgi za Internet, również pod wpływem obiegowych opinii nie wszyscy w poprzednim roku skorzystali z odliczenia na dzieci. Co prawda w zasadach przyznawania ulgi prorodzinnej zaszły zmiany, wciąż jednak możemy z niej korzystać (jeśli jesteśmy do niej uprawnieni), rozliczając PIT 37. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli nasza rodzina jest wielodzietna. Wprowadzone zmiany są bowiem dla małżeństw z liczbą dzieci równą trzem lub więcej bardzo korzystne.

 

7. Odliczenia darowizn

Rozliczając się z pomocą deklaracji PIT37 pamiętajmy, że wysokość naszego podatku możemy pomniejszyć poprzez odliczenie z tytułu darowizn. Dzięki tej uldze możemy odliczyć do 6% naszego dochodu.

 

Widzimy więc, że rozliczenia podatkowe nie są prostą sprawą i warto poświęcić im więcej czasu. Jeśli nie czujemy się na siłach dokonać ich samodzielnie, możemy zwrócić się do osób wykwalifikowanych lub skorzystać z pomocy dostępnych w sieci programów rozliczeniowych.

 

Źródło zdjęcia: Flickr.com / CollegeDegrees360

Kategorie
Aktualności Firma

Ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców

O jakie ulgi możesz się ubiegać zgodnie z prawem?

Kategorie
Poradnik

Ulga Mieszkaniowa: Informacje o odliczeniu

Praktyczne informacje o uldze mieszkaniowej i wydatkach na cele mieszkaniowe.