Kategorie
Poradnik

PIT w Krakowie – dobrze się składa!

Już od kilku lat możemy zaobserwować jak większe miasta w naszym kraju zachęcają mieszkańców do rozliczania podatków w swoich urzędach skarbowych. Akcje skierowane są przede wszystkim do przyjezdnych, którzy w danej miejscowości zdobyli pracę, mieszkają i przebywają w niej na co dzień. Mieszkańców uświadamiają Wrocław, Warszawa, jak również Kraków. Dlaczego to jest tak istotne dla miasta? Co możemy zyskać rozliczając się w miejscu zamieszkania?

Żyjesz w Krakowie? Rozlicz się w Krakowie!

Nie od dziś wiadomo, że istnieją przepisy wskazujące na to, że mieszkańcy danego miasta powinni rozliczać się właśnie w nim, jednak niewielu podatników o tym wie lub pamięta. Często zdarza się, że mieszkając w dużym mieście, rozliczają się w miejscu zameldowania na drugim końcu Polski. Mnogość takich pomyłek zwiększyła się od momentu możliwości rozliczenia PIT bez pojawiania się fizycznie w urzędzie skarbowym, czyli drogą online.

Stąd właśnie wiele miast w Polsce postanowiło przypomnieć swoim mieszkańcom nie tylko o samym obowiązku płacenia podatków w miejscu zamieszkania, ale przedstawić szereg korzyści, które dla niego z takiego rozwiązania wynikają.

Część naszych podatków trafia oczywiście do skarbu państwa, jednak znaczny ich odsetek zostaje w mieście, w którym się rozliczamy. Pieniądze te trafiają do budżetu miasta z przeznaczeniem na szereg inwestycji, mających na celu poprawienie jakości życia swoich mieszkańców.

PIT w Krakowie- dobrze się składa!

            Miasto Kraków postanowiło pokazać swoim mieszkańcom jak istotnym dla budżetu miasta jest rozliczanie się mieszkańców Krakowa na miejscu. Zwrócono uwagę na to, że pieniądze z podatków rozliczanych na miejscu, stanowią aż jedną czwartą budżetu miasta (ok. 1 mld zł), przy czym od jednego pracującego do kasy urzędu miasta trafia około 1600 zł. Karków przypomniał również, że nie trzeba być zameldowanym, wystarczy mieszkać w dawnej stolicy Polski, by móc się tam rozliczyć.

Przygotowano sugestywne, piękne infografiki, obrazujące na jakie cele idą podatki. Przedstawiają one przede wszystkim jedne z największych krakowskich inwestycji ostatnich lat, nad którymi góruje hasło „ Te inwestycje powstały dzięki Waszym podatkom. Dziękujemy!” : Centrum Kongresowe ICE Kraków, Tauron Arenę Kraków, nowoczesny tramwaj NGT8, boisko wielofunkcyjne w Witkowicach.

            W bardzo pomysłowy sposób pokazano również jakich mikroinwestycji można dokonać dzięki podatkom jednej osoby: budowa dziesięciu metrów kwadratowych chodnika, ustawienie trzech stojaków rowerowych, odmalowanie sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych zdewastowanego budynku, zasadzenie stu sześciu krzewów. Wskazano również czego można dokonać za podatek większej ilości osób: kupno wagonu nowoczesnego tramwaju (651 podatników), roczne utrzymanie żłobka (937 podatników), instalacja monitoringu (31 podatników), budowa boiska wielofunkcyjnego (406 podatników).

Jak to zrobić? To proste!

             Aby rozliczyć się w miejscu zamieszkania innym niż miejsce zameldowania wystarczy jedynie wpisać w formularzu PIT wpisać aktualny adres zamieszkania. W dowolnym momencie można wypełnić prosty formularz ZAP-3. Jeśli rozlicza nas pracodawca, należy poinformować go o aktualnym adresie i chęci rozliczenia się w mieście, w którym mieszkamy. Na koniec wybieramy właściwy urząd skarbowy i… gotowe!

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “PIT w Krakowie – dobrze się składa!”

Czy Kraków wznowił tę opcję w tym roku? Chętnie wesprę miejsce, które lepiej wyda pieniądze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.