Kategorie
Aktualności

Podatek od darowizny – Stawki 2016/2017

Polskie prawo dopuszcza możliwość tak zwanej darowizny. Wiąże się jednak z nią obowiązek podatkowy. Kiedy musimy zapłacić podatek od darowizny? Ile mamy na to czasu? O czy musimy pamiętać?

Od czego uzależniona jest wysokość podatku od darowizny?

Wpływ na wysokość należnego podatku ma nie tylko kwota darowizny, ale również to, do której grupy podatkowej należymy. Polskie prawo wyróżnia trzy grupy podatkowe:
Grupa I: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
Grupa II: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo
małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);
Grupa III: wszyscy pozostali, którzy nie znaleźli się w dwóch pierwszych grupach.

Kto może liczyć na zwolnienie od podatku od darowizny?

Ze zwolnienia od podatku mogą skorzystać członkowie pierwszej grupy podatkowe. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem jest zgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny. Mamy na to sześć miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy zmuszeni zapłacić podatek zgodnie z progami podatkowymi dla pierwszej grupy podatkowej. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc dopełnienie formalności.

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego?

Tyczy się to członków drugiej oraz trzeciej grupy, ale tylko w sytuacji, kiedy:
darowizna została przekazana na podstawie umowy, której zawarcie nastąpiło u notariusza;
wartość darowizny otrzymanej od tej samej osoby w ciągu pięciu lat wstecz nie jest większa niż 9637 złotych.

Jakie są kwoty wolne od podatku, które pozwolą nam nie zapłacić podatku od darowizny?

Kształtują się one następująco:
9673 – ale tylko wtedy, kiedy zaliczamy się do I grupy podatkowej;
7276 – ale tylko wtedy, kiedy wchodzimy do drugiej grupy podatkowej;
4902 – ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w trzeciej grupie podatkowej.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

6 odpowiedzi na “Podatek od darowizny – Stawki 2016/2017”

Darowizna od członków rodziny powinna być całkowicie zwolniona z opodatkowania. Przecież te pieniądze już zostały 100 razy opodatkowane, a kolejna danina dla państwa “bo chcę komuś przekazać opodatkowane już pieniądze” to jakaś paranoja…

ile można mieć darowizn, czy można do US zgłosić darowiznę od Mamy osobno i od taty osobno, jeżeli mam dwie darowizny od każdego z osobna?

Nie ma ograniczeń w ilości darowizn. Ograniczona jest tylko kwota darowizny, która jest nieopodatkowana.

Witam. Wkrótce otrzymam w darowiźnie od moich rodziców działkę budowlaną o wartości ok 30 tys zł. Czy będę musiała zapłacić od tej darowizny podatek, a jeśli tak to w jakiej wysokości? A może korzystniej byłoby kupić tą działkę? Proszę zorientowaną osobę?

2 lata temu otrzymałam w darowiźnie dom od swojego brata. Nie płaciłam podatku, wszystko było załatwiane przez notariusza. Czy mogę ten dom przekazać teraz swojemu synowi, i czy on również nie płacił podatku !?

Witam,
Dziadek chce przekazać mi w darowiźnie kwotę 60 tys. złotych.
Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Czy jest jakiś sposób aby tego uniknąć? Jeżeli nie to ile będę musiała zapłacić podatku?
Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.