PIT 28

PIT28 jest drukiem podatkowym przeznaczonym dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtowo. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

 

Rozliczenie PIT 28 2018/2019

Aby móc rozliczać się za rok 2018 na druku PIT-28 należy spełnić następujące warunki:

 

  • Do 21 stycznia zawiadomić organ podatkowy o rozliczaniu się w formie ryczałtowej. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej, wolę rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym należy przedstawić w dniu otwarcia działalności i przed uzyskaniem pierwszego przychodu.
  • W przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze, zawiadomić nie później niż do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym uzyskało się przychód o uzyskaniu przychodu.

Niespełnienie wyżej wymienionych warunków w określonych sytuacjach skutkuje utratą możliwości rozliczania się ryczałtowo.

PIT28 – dla kogo?

Formularz PIT 28 przeznaczony jest dla osób które:

 

  • Prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą jako spółkę cywilną osób fizycznych lub spółkę jawną osób fizycznych
  • Prowadzą indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • Uzyskują przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, pod warunkiem, że umowy te nie zostały zawarte w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Do kiedy PIT 28?

Formularz podatkowy PIT28 za 2018 rok należy składać do 31 Stycznia 2019 r. . Dużo wcześniej więc, niż pozostałe deklaracje. Warto o tym pamiętać, jeśli rozliczamy się w ten sposób.

W przypadku, w którym podatnik utracił prawo do rozliczeń ryczałtowych, zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT 36, uzupełnionej o PIT28 za okres poprzedzający utratę tego prawa.

Niezłożenie deklaracji w terminie traktowane jest jako wykroczenie i podlega karze pieniężnej, mogącej wynieść aż 3000 zł.

Formularz PIT 28 Online

Na wielu stronach dostępna jest także interaktywna wersja formularza, umożliwiająca wypełnienie online oraz wysłanie PIT 28 przez internet. Rozlicz PIT 28 Online tutaj>>.

Dodatkową formą rozliczenia PIT 28 jest Program, do pobrania na naszej stronie. Z jego pomocą również można wysłać druk przez internet oraz drogą elektroniczną otrzymać UPO.

Druk PIT28 a ulgi

Rozliczając się ryczałtowo nie mamy możliwości skorzystania ze wszystkich udogodnień, które dostępne są, kiedy wykorzystujemy inny wzór rozliczeń. Podatnik składający PIT-28 nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Przysługują mu za to pozostałe ulgi, w tym ulga abolicyjna za dochody uzyskane za granicą.

button_bottom_rozlicz_pit28

 

PIT 28 - Formularz Ministerstwa
PIT 28 – Formularz Ministerstwa

Druk PIT 28 Do Pobrania:

Formularz:
Inne:
Informacje dodatkowe:Wzór stosuje się do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2016 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *