Kategorie
Firma Poradnik

Odliczanie straty z ubiegłych lat

Bardzo często na początku swojej drogi zawodowej świeżo upieczeni przedsiębiorcy muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Wdrażanie się w świat prowadzenia własnej działalności często powoduje, że początkowo ponoszą oni straty- to normalne. Jak rozliczyć straty z ubiegłych lat?

Strata z ubiegłych lat, czyli…

Na początku prowadzenia działalności gospodarczej należy liczyć się z tym, że zamiast odnosić od razu zyski, będziemy ponosić straty. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego- to naturalne. Wdrożenie się w prowadzenie firmy, konieczność wydania niezbędnych nakładów na samym początku, rozkręcanie własnego biznesu- to wymaga czasu i cierpliwości.

Przez pierwsze miesiące, a nawet w niektórych przypadkach lata, przedsiębiorca musi liczyć się ze stratą. Strata powstaje wówczas, gdy w danym roku podatkowym nasza suma kosztów uzyskania przychodów przewyższa sumę uzyskanych przychodów. Na przykład: Otwierający firmę IT musi początkowo zainwestować w niezbędny sprzęt, reklamę, przy małej jeszcze ilości zleceń- wówczas zainwestowane pieniądze wraz ze składkami i niezbędnymi opłatami mogą znacznie przewyższyć sumę, jaką otrzyma za wykonanie usług. Strata z lat ubiegłych to strata, która powstała w latach ubiegłych, zanim zaczęliśmy osiągać zyski.

Strata z lat ubiegłych – czy można rozliczyć?

Odpowiedź na to pytane jest prosta- tak, jak najbardziej. Każdy przedsiębiorca ma prawo rozliczenia straty z ubiegłych lat w terminie do pięciu lat od roku podatkowego, w którym powstała strata. To oznacza, że jeśli ponieśliśmy stratę w 2013 roku, możemy ją rozliczyć do 2018 roku. Wynika to z przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (artykuł 9 ustęp 3).

 

Rozliczenie straty z lat ubiegłych- krok po kroku

            Zanim zabierzemy się za rozliczanie straty z ubiegłych lat, musimy pamiętać o dwóch istotnych rzeczach:

  • możemy odliczyć stratę z ubiegłych lat, która będzie pomniejszać dochody z tego samego źródła, z którego ponieśliśmy stratę,
  • jednorazowo można odliczyć maksymalnie 50% straty z każdego z pięciu poprzednich lat jej wystąpienia.

 

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych znajdą na formularzu PIT-36 dedykowane pole, w którym jest miejsce na wpisanie strat z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ta sama sytuacja dotyczy przedsiębiorców składających PIT-36L (rozliczających się liniowo). Możemy rozliczyć ją nie tylko w zeznaniu rocznym, ale również odliczać ją miesięcznie, odejmując od kwoty należnego podatku dochodowego.

            Co ciekawe, stratę z lat ubiegłych mogą odliczyć nawet ci przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub zamknęli swoją działalność gospodarczą. Mają oni takie samo prawo do odliczenia straty, jak w przypadku, gdyby nadal prowadzili firmę.

Należy pamiętać, że wszystkie kwoty, które składają się na stratę z lat ubiegłych, powinny być odpowiednio udokumentowane- zaksięgowane, a rachunki i faktury zachowane na ewentualność kontroli Urzędu Skarbowego.

 

Kiedy nie można rozliczyć straty z lat ubiegłych?

            To proste. Po pierwsze, jeśli minęło więcej niż 5 lat od powstania straty, o których mowa była wcześniej. Po drugie, nie można odliczyć straty w przypadku odpłatnego zbycia się rzeczy lub praw majątkowych. Po trzecie, rozliczenie straty z ubiegłych lat nie jest możliwe, gdy osiągamy przychody ze źródeł, które są wolne od podatku dochodowego.

            Należy pamiętać, że to wyłącznie od decyzji podatnika zależy, czy odlicza stratę z lat ubiegłych w rocznym zeznaniu podatkowym, czy może odlicza ją w trakcie płacenia okresowych zaliczek na podatek dochodowy.

Zapisz

Zapisz

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Odliczanie straty z ubiegłych lat”

A czy mogę odliczać stratę np. z PIT-38 (straciłem na giełdzie) w PIT-37?

Możliwość komentowania jest wyłączona.