Kategorie
Finanse Poradnik

Nadpłaty i niedopłaty podatku

Kiedy mamy z nimi do czynienia i jak należy postąpić?

Z nadpłatą podatku mamy do czynienia wtedy, kiedy wartość zaliczek na podatek pobranych przez płatnika lub zapłaconych przez podatnika będzie wyższa niż wartość zobowiązania podatkowego ustalonego za dany rok podatkowy. Wynika ona  najczęściej z:

  • poboru zaliczek na podatek według wyższego stopnia skali podatkowej niż faktycznie jest u podatnika wymagany -np. 32% zamiast 18% i rozliczenia podatku zgodnie z niższym stopniem skali
  • stosowania  zawyżonej kwoty podatku ryczałtowego
  • rozliczenia kwoty wolnej od podatku, która nie była brana pod uwagę w trakcie obliczania zaliczek na podatek

Organ podatkowy ma 3 miesiące od daty złożenia deklaracji podatkowej na zwrot kwoty nadpłaty wykazanej w deklaracji rocznej PIT. Termin ten może być wydłużony w związku z przeprowadzeniem postępowania sprawdzającego, gdy deklaracja podatnika budzi wątpliwości.

 

Niedopłata podatku występuje najczęściej wtedy, gdy:

  • zaliczki były pobierane według niższego stopnia skali podatkowej, a podatek roczny będzie dalej rozliczany w stawce 32%,
  • jeżeli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według 18% podatku dochodowego, a łącznie przychody przekraczają stopień skali i opodatkowanie podatkiem 32%,
  • podatnik nie rozliczy zaliczek na podatek,
  • podatnik opłaca zaliczkę na podatek np. z działalności gospodarczej, w podwójnej wysokości zaliczki za październik, a na koniec uzyska znaczne przychody.

Termin końcowy zapłaty podatku nieopłaconego w czasie roku podatkowego to:

  • ostatni dzień stycznia – dla rozliczających ryczałt ewidencjonowany w tym najem prywatny,
  • ostatni dzień kwietnia dla pozostałych podatników.

Jeżeli natomiast podatku nie wpłaci się w tym terminie, to późniejsza zapłata obciążona będzie dodatkowo koniecznością naliczania odsetek podatkowych za zwłokę. Pamiętajmy zatem o dokładnych obliczeniach przy wypełnianiu deklaracji podatkowych, aby uniknąć późniejszych kłopotów.

 

 Autor zdjęcia: i am real estate photographer / Flickr

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Nadpłaty i niedopłaty podatku”

Dla mnie największym problemem jest brak ingerencji państwa w nasze problemy z systemem podatkowym. Ja rozumiem – trzeba znać prawo albo korzystać z usług prawnika / księgowego. Ale to nie znaczy, że państwo nie musi pomagać podatnikom w rozwiązywaniu problemów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.