Kategorie
Firma Poradnik

Co można wliczyć w koszty działalności?

Przedsiębiorcy posiadający własną działalność i rozliczający się w oparciu o skalę podatkową lub liniowo zależy na najwyższych kosztach firmowych. Wyższe koszty zmniejszają podstawę opodatkowania od której naliczany jest podatek dochodowy. Zobacz, co można w nie wliczyć?

Co to są koszty firmy?

Koszty definiowane są jako wydatki dzięki którym generuje się przychód z działalności gospodarczej. Wydatki muszą się ściśle wiązać z profilem prowadzonej firmy. Wrzucając wydatki do kosztów należy się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Aby dany zakup był kosztem, należy uzyskać dokument potwierdzający ten wydatek np. faktura czy rachunek.

Co można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Po pierwsze, wydatki poniesione na czynsz i rachunki. Jeśli firma ma siedzibę we miejscu zamieszkania przedsiębiorcy, w koszty można wliczyć wszelkie opłaty mieszkaniowe.

Wyposażenie Biura

Wszystko, co związane z wyposażeniem biura. Do tej grupy można zaliczyć meble biurowe, akcesoria, elementy dekoracyjne, koszty wymiany okien i drzwi, koszty związane z remontem i wykończeniem. Oprócz tego środki czystości takie jak ręczniki, mydło, mop itp.

Elektronika, Laptopy, Telefony

Elektronikę i akcesoria takie jak komputery, laptopy, telefony, monitory, klawiatury, głośniki, myszki, drukarki, skanery, faksy, aparaty fotogeniczne itp.  W koszty można wliczyć też oprogramowanie takie tak systemy operacyjne, pakiet Office, programy np. Photoshop, Corel itp. pod warunkiem, że wpisują się w charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Kosztami firmowymi są także wydatki poniesione na rozmowy telefoniczne, więc przedsiębiorcy mogą wrzucać w koszty także abonament na telefon służbowy i firmowy. Przy kontroli skarbowej warto przygotować sobie umowy zawarte na firmę i billingi.

Edukacja, Kursy, Warsztaty

W koszty można wliczać też szkolenia, warsztaty, kursy językowe dla pracowników. Szkolenia muszą być jednak związane z prowadzoną działalnością.

Promocja i Reklama Przedsiębiorstwa

Wszystko co związane jest z promocją i reklamą przedsiębiorstwa. Kosztem uzyskania przychodu będą więc koszty zaprojektowania strony www firmy, wizytówek, reklamy internetowe, telewizyjne, prasowe, zewnętrzne, a także prezenty o niewielkim charakterze, mające reklamowy charakter z logiem firmy.

Delegacje Służbowe

Rozliczyć można także koszty delegacji służbowych, pod warunkiem, że nie są to wyjazdy stałe i są niezbędne przy wykonywaniu działalności. Ponadto diety o wysokości regulowanej w Kodeksie Pracy. Obecnie stawka diety na każdy dzień delegacji wynosi 30 złotych. W koszty można wrzucić też noclegi, ale należy zachować fakturę lub rachunek.

Transport (Pociągi, Benzyna, Busy)

Transport. Przedsiębiorca posiadający samochód firmowy może wpisać go do ewidencji środków trwałych firmy lub korzystać prywatnego samochodu ale w celach służbowych. Auto wpisane do ewidencji środków trwałych można włączyć do kosztów uzyskania przychodu – tzw. odpisy amortyzacyjne. W tym przypadku przedsiębiorca może w całości wrzucić w koszty wydatki poniesione na paliwo. Jeśli korzysta z prywatnego pojazdu dla celów firmowych, do kosztów może wliczyć wydatki na paliwo wynikające z kilometrówki. Oprócz tego w koszty można wrzuć dojazd do biura i do klientów np. koszty podróży taksówką, komunikacją miejską (niezbędna faktura), motocyklem i rowerem.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Co można wliczyć w koszty działalności?”

Porada odnośnie wliczania w koszty działalności.

Normalnie, biletów za komunikację miejską nie wliczymy w koszty, ale jeżeli weźmiemy kartę 30-dniową/bilet miesięczny, potem możemy otrzymać za ten bilet fakturę – więc ten sposób wliczania komunikacji miejskiej wchodzi w grę.

W koszty firmy też można wliczyć wszelkie usługi doradcze, jeżeli tyczą się zabezpieczeniu majątku lub wzrostowi kompetencji firmy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.