Kategorie
Poradnik

Jak złożyć korektę PITu?

Każdy podatnik stara się jak może, żeby nie popełnić żadnego błędu w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, ale wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Błędy się zdarzają i czasami jedna błędnie przepisana suma może być powodem problemów. Zdarza się też sytuacja gdy nagle okazuje się, że można było rozliczyć należną ulgę i przydałaby się szybka poprawka. Na szczęście polskie przepisy pozwalają na wprowadzenie poprawek, dzięki możliwości złożenia korekty.

Powody pomyłek bywają różne – czasami jest to zwykła pomyłka matematyczna, innym razem zdarzyć może się, że po czasie przypominamy sobie o jakimś niewielkim dodatkowym dochodzie z początku roku. Niezależnie od powodów błędu, warto wiedzieć, że przysługuje nam prawo korekty i wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Korekta składana jest na identycznym formularzu co pierwsza wersja zeznania, w której doszło do pomyłki. Jednak trzeba pamiętać o dwóch ważnych czynnościach, które związane są ze składaniem korekty.

Po pierwsze, zwrócić należy uwagę na pole, w którym wybieramy cel składania zeznania. O ile wcześniej zaznaczaliśmy „złożenie zeznania” to tym razem wybrać należy pole „korekta zeznania” i to niezależnie czy czynność tą wykonujemy na formularzu papierowym czy przez sieć. Dzięki temu urząd zostaje poinformowanym o tym, że poprzednie zeznanie trzeba anulować.

Drugą ważną czynnością jest dołączenie do skorygowanego zeznania pisemnego wyjaśnienia, dotyczącego powodów, dla których korekta jest składana. W pisemnym oświadczeniu należy zawrzeć informacje o rodzaju pomyłki lub chęci uzupełnienia zeznania np. o brakujące ulgi. W przypadku składania korekty w formie formularza, wyjaśnienie dołączamy na piśmie, zaś w sytuacji gdy korektę wysyłamy przez sieć, oprogramowanie samodzielnie doda do formularza odpowiedni załącznik, w którym opisujemy sprawę.

Korektę należy złożyć jak najszybciej – unika się w ten sposób nieprzyjemności lub strat. Dzięki szybkiej reakcji szybciej uzyskamy zwrot nadpłaconego podatku lub unikniemy problemów związanych z niedopłatą. Czasami lepiej zdecydować się na korektę w wersji elektronicznej, gdyż w ten sposób formularz automatycznie trafia do bazy danych fiskusa i nie trzeba martwić się o opóźnienia. W razie zauważenia nieprawidłowości nie należy liczyć na to, że szczęśliwym trafem nikt nie zauważy pomyłki – samodzielne złożenie korekty i uregulowanie ewentualnych zaległości automatycznie powoduje, że urząd skarbowy nie będzie dążył do ukarania za przestępstwo skarbowe. Korekty nie złożymy w przypadku gdy fiskus prowadzi postępowanie podatkowe lub kontrolę podatkową dotyczącą pierwotnej deklaracji. Jeżeli urząd rozpoczął już kontrolę zeznania to niestety, ale prawo do wprowadzania zmian zawieszone zostaje na czas czynności.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Jak złożyć korektę PITu?”

Jezeli zlozyles juz pit online, osobiscie, czy tez poczta, ale zorientowales sie, ze zle go wypelniles zawsze mozesz zlozyc korekte. Korekte jednego PIT-u mozna skladac dowolna ilosc razy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.