Kategorie
Aktualności Poradnik

Jak przekazać 1% podatku?

Zapłacenie podatku dochodowego raczej nie należy do przyjemnych czynności. Ten obowiązek może jednak przynieść pewną satysfakcję, kiedy podatkiem podzielimy się nie tylko z fiskusem, ale też z potrzebującymi za pomocą 1 procentu podatku. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz przeróżnych fundacji czy stowarzyszeń. To bardzo prosta procedura. Wykaz organizacji pożytku publicznego, które możemy uwzględnić przy rozliczeniach za dany rok podatkowy, aktualizowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Które pola wypełnić?

Jeśli już wybierzemy organizację, której chcemy przekazać 1% naszego podatku, to wystarczy wypełnić o jedną lub dwie rubryki więcej, uzupełniając formularz PIT. W przypadku PIT-37 w pole numer 124 i 125 wpisujemy numer KRS organizacji i kwotę, jaką chcemy jej przekazać (można ją obliczyć mnożąc podatek należny (z pola 120) razy 1%, zaokrąglając wynik do pełnych dziesiątek groszy w dół). Jeśli chcemy, by te środki trafiły do konkretnej osoby, np. podopiecznego wskazanej fundacji, musimy wypełnić również pola: 126 i 128, przeznaczone właśnie na opis celu szczegółowego. Sami decydujemy również o tym, czy dana organizacja uzyska informacje, kto przekazał na jej rzecz część swojego podatku. Zgodę na przekazanie OPP danych osobowych oraz kwoty wsparcia wyrażamy, zaznaczając pole 127.

Kto może przekazać?

Warto pamiętać, że z możliwości przekazania 1% podatku dla OPP, mogą skorzystać wszyscy podatnicy, którzy wykazują opodatkowany dochód, niezależnie od tego, czy rozliczają się na zasadach ogólnych, ryczałtem czy podatkiem liniowym. Co ważne, na jednym formularzu PIT wskazać można tylko jedną fundację czy stowarzyszenie, której chcemy przekazać 1% podatku. Jeśli jednak rozliczamy się, korzystając z wielu formularzy, na każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Przekazanie jednego procenta nie jest darowizną ani ulgą podatkową, jest tylko pewnym przywilejem, z którego możemy skorzystać. Sama procedura to tak naprawdę wypełnienie kilku pół formularza więcej. Podzielenie się swoim podatkiem z potrzebującymi, często może zadecydować o ich losie, z kolei podatnika nic to nie kosztuje ani nie nakłada na niego dodatkowych obowiązków – samym przekazaniem jednego procenta podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji zajmują się urzędy skarbowe.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

2 odpowiedzi na “Jak przekazać 1% podatku?”

Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na kogo przekazać 1%, polecam Fundację Rosa z KRS 0000207472

Warto dodać, że rocznie z tytułu 1% podatku Polacy przekazują dla fundacji ponad 250 mln złotych, to +2x więcej niż zbiera WOŚP :D

Możliwość komentowania jest wyłączona.