Kategorie
Z życia fundacji

Fundacja przyjaźni polsko-japońskiej NAMI

Kulturalna podróż w najodleglejsze zakątki świata.

Fundacja NAMI została założona przez troje Wrocławian w 2013 roku. Jej prezesem jest Grażyna Krzywda-Pogorzelska. Celem powstania organizacji było rozwijanie kontaktów między Polakami i Japończykami.

Owe rozwijanie kontaktów miało odbywać się poprzez wzajemne poznawanie i uczestnictwo w kulturze, a także „określanie i wzmacnianie wartości osób i narodów dzięki poznawaniu wzajemnej odmienności”. Choć może brzmieć nieco enigmatycznie, cel realizowany jest na wiele sposobów, nieodpłatnie i odpłatnie.

NAMI co roku w okresie wiosennym i letnim organizuje w Ogrodzie Japońskim pokazy, na których przybyli mogą podziwiać japońskie sztuki walki, wykonywanie japońskiej kaligrafii, sztukę układania kwiatów zwaną ikebana a nawet pokaz ubierania i noszenia kimona. We współpracy z instytucjami publicznymi i różnorodnymi wrocławskimi placówkami edukacyjnymi fundacja organizuje prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, pokazy i cykle spotkań polsko-japońskich, przybliżając chętnym tę odległą, bogatą kulturę. Podobne spotkania odbywały się również na dobrze znanej Wrocławianom Wyspie Słodowej, gdzie oprócz wymienionych atrakcji prezentowano również japońską sztukę składania papieru, czyli origami. Dodatkowymi propozycjami były również karaoke polsko-japońskie, wystawienie dobrze znanej najmłodszym sztuki teatralnej w japońskiej adaptacji, Tanbata (udekorowanie mostu życzeniami).

Oprócz wymienionej działalności NAMI oferuje wszystkim zainteresowanym odpłatne kursy języka japońskiego, naukę języka połączoną z nauką gry w shogi (japoński odpowiednich szachów). Organizacja prowadzi również kluby japońskich sztuk walki: kendo (sztuka walki wywodząca się z tradycji samurajów), laido (sztuka dobywania japońskiego miecza i posługiwania się nim, japońska odmiana szermierki). Ponadto prowadzi zajęcia plastyczne i sportowe dla dzieci, jak również naukę shodo, czyi japońskiej kaligrafii i go (starochińska gra planszowa, w którą gra się kamieniami, przeżywająca w ostatnich latach prawdziwy renesans).

Należy pamiętać o tym, że Fundacja przyjaźni polsko-japońskiej została stworzona nie tylko w celu przybliżenia Polakom kultury Japonii, dlatego też w swoich działaniach organizacja przybliża kulturę polską mieszkającym lub tymczasowo przebywającym w naszym kraju Japończykom. Stawia na dialog, wzajemne przenikanie kultur, czerpanie z obcych obyczajów, akceptację, tolerancję i zrozumienie. Fundacja zajmuje się również promowaniem sztuki japońskiej lub inspirowanej japońską i udzielanie wsparcia, kanału promocyjnego tego typu wydarzeń instytucjom organizującym wystawy, wernisaże.

Ciekawe jest również pochodzenie nazwy fundacji, bowiem według źródeł znalezionych na stronie internetowej NAMI (www.fundacja-nami.pl), oznacza ona „falę”, a jej japoński zapis wymówiony fonetycznie wykorzystywany jest do oznaczania naszego kraju w chińskim piśmie i oficjalnych dokumentach japońskich (波).

Dochody fundacji pochodzą z darowizn, dotacji, subwencji, grantów, dochodów ze wspomnianej odpłatnej działalności, symbolicznych opłat za zajęcia shogi i go. Fundacja NAMI udowadnia, że choć niektóre kręgi kulturowe wydają się nam być bardzo odległe, to wciąż więcej nas łączy niż dzieli a zagłębienie się w meandry obcej kultury może być wspaniałą przygodą.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Fundacja przyjaźni polsko-japońskiej NAMI”

Możliwość komentowania jest wyłączona.