Kategorie
Aktualności Poradnik

Elektroniczne PITy – dowiedz się więcej

Internet wkracza w niemal każdą dziedzinę naszego życia – za pośrednictwem sieci robimy zakupy, umawiamy się na randki, dokonujemy płatności… nic więc dziwnego, że elektronicznie wypełniamy też zeznania podatkowe. Już od ośmiu lat każdy podatnik może korzystać z systemu e-deklaracje, jednak od tego roku weszły w życie przepisy, które dają nie tylko możliwość, ale w niektórych przypadkach również nakładają obowiązek składania informacji podatkowych w formie elektronicznej.

Postępująca cyfryzacja PITów

Wprowadzanie elektronicznych PIT-ów ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby dokumentów wpływających do administracji podatkowej i ułatwienie gromadzenia danych. System ma też ułatwić pracodawcom lub biurom rachunkowym przygotowanie deklaracji. Z założeń projektu wynika, że docelowo każdy podatnik posiadać będzie konto informatyczne w ramach systemu e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Znaleźć ma się tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, które po zaakceptowaniu przez podatnika, trafi do urzędu skarbowego.

Elektronicznie szybciej

Oprogramowanie przyspiesza kontakt pomiędzy płatnikiem, urzędem skarbowym i podatnikiem poprzez automatyczne generowanie i przetwarzanie dokumentów. Po opatrzeniu ich podpisem elektronicznym i wysłaniu do internetowej bramki Ministerstwa Finansów, następuje weryfikacja danych. Dzięki tej ścieżce przedsiębiorcy nie muszą drukować deklaracji i sprawdzać ich kompletności, ograniczone jest również ryzyko niedostarczenia czy opóźnienia dokumentów.

Póki co zmiany dotyczą przede wszystkim pracodawców. Obowiązek składania informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-40, PIT-8AR, PIT-R czy IFT-1 w formie elektronicznej obejmuje przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 5 pracowników oraz biura rachunkowe składające zeznania w imieniu swoim i na rzecz klientów, niezależnie od liczby zatrudnionych osób. Małe firmy mogą jeszcze składać PIT-11 papierowo, ale za to termin dostarczenia dokumentów skrócony został do końca stycznia.

Ułatwieniem w korzystaniu z elektronicznych rozliczeń PIT ma być również rozwiązanie umożliwiające osobom fizycznym podpisywanie niektórych formularzy PIT danymi autoryzującymi, czyli bez konieczności stosowania płatnego podpisu elektronicznego. Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, to – niezależnie od wprowadzania PIT-ów elektronicznych – podatnik zachowa prawo do wspólnego rozliczania się z dochodów z małżonkiem. W mocy pozostają również ulgi podatkowe i możliwość przekazania 1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego. W takich sytuacjach jednak podatnik będzie musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w zeznaniu.

Warto rozdzielić tutaj jasno obowiązki pracodawcy (płatnika) i podatnika. O ile pierwszy adresowane do urzędu skarbowego druki musi – co do zasady – wysyłać w formie elektronicznej, o tyle reguły wysyłki własnych deklaracji PIT nie ulegają zmianie. Rozliczać z fiskusem możemy się zarówno drogą elektroniczną, jak i tradycyjną – składając dokumenty w urzędzie.

Elektroniczne PITy to także ułatwienie dla dużych firm

Kolejnym ułatwieniem, jakie zakłada system PIT-ów elektronicznych, ma być m.in. Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD), która umożliwić ma hurtowe złożenie w ramach jednej transmisji danych do 20 000 sztuk PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40, a także pobranie jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) dla całej wysyłki. Taka zbiorcza informacja wymagać ma tylko jednego podpisu, co przyśpieszy wysyłkę i pozwoli na przechowywanie tylko jednego dokumentu. Rozwiązanie ma być dostępne od 2016 roku.

Autor: Tomasz Nordyński

Tomasz Nordyński, redaktor portalu ABC-Podatki.pl, dziennikarz i copywriter finansowy oraz podatkowy. W wolnych chwilach skupiam się na zagadnieniach finansowych oraz administracyjnych.

W odpowiedzi na “Elektroniczne PITy – dowiedz się więcej”

“hurtowe złożenie w ramach jednej transmisji danych do 20 000 sztuk PIT-11”
– no to na kozaku dla korporacji…

Możliwość komentowania jest wyłączona.