Podatek Spadkowy

Podatek spadkowy – kiedy go nie zapłacisz, jakich terminów pilnować i jaka jest jego wysokość

Otrzymanie spadku zawsze nakłada na osobę obdarowaną obowiązek spadkowy. Nie zawsze jednak należy go uiścić. Jakie kwoty wchodzą w grę, o czym pamiętać o kiedy można liczyć na brak konieczności opłacenia podatku spadkowego – na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć możliwie jak najprościej.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Pojawia się on zawsze w momencie, kiedy uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie nabycia spadku. Również w momencie zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza powstaje obowiązek podatkowy.

Kto zobowiązany jest zapłacić podatek spadkowy?
Ciąży on na wszystkich osobach fizycznych, które otrzymały spadek wtedy, kiedy jego wartość przewyższa kwotę wolną od podatku.

Jaka jest kwota wolna od podatku?
Opodatkowaniu nie podlega nabycie spadku, którego wartość nie jest wyższa niż:
– 9637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,
– 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
– 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Kto zalicza się do pierwszej, drugiej oraz  trzeciej grupy podatkowej?
Grupy podatkowe wyglądają następująco:
Grupa I: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
Grupa II: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo
małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);
Grupa III: wszyscy pozostali, którzy nie zostali wymienieni w pozostałych grupach.

Kto może liczyć na zwolnienie od podatku?
Członkowie pierwszej grupy podatkowej mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku spadkowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie obejmuje on sytuacji, kiedy zgon osoby, która zostawiła spadek, został stwierdzony przed 1 stycznia 2007 roku. Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, należy fakt otrzymania spadku zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym na formularzu SD – Z2.