Podatek liniowy

Podatek liniowy – zasady, wysokość i inne przydatne fakty

Polskie prawo podatkowe daje nam możliwość korzystania z różnych form opodatkowania. Do wyboru mamy między innymi podatek liniowy, który często określany jest mianem podatku płaskiego. Na czym polega, kiedy opłaca się z kiego korzystać oraz z czym się wiąże?

Dla kogo przeznaczony jest podatek liniowy?
Zasadniczo jest to forma podatku stworzona z myślą o przedsiębiorcach.

Do kiedy można podjąć decyzję o przejściu na podatek liniowy?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają na to czas do 20 stycznia. Wypełnia się dokument CeiDG-1, który musi być dostarczony do właściwego urzędu statystycznego. Podejmując jednak decyzję o przejściu na podatek liniowy, trzeba pamiętać, że w jego przypadku nie będzie już możliwe wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. Podatek liniowy wyklucza również możliwość skorzystania z dopuszczalnych przez prawo ulg podatkowych, do których zalicza się między innymi ulga na dzieci. Wyjątkiem jest jedynie ulga dla osiągających dochody poza granicami kraju.

Jaka jest wysokość podatku liniowego?
Decydując się na podatek liniowy, przedsiębiorca akceptuje jednolitą stawkę podatku, która wynosi 19%. Nie jest ona uzależniona od dochodu.

Komu najbardziej opłaca się ten rodzaj podatku?
Ta forma podatku jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których roczny dochód przekracza sto tysięcy złotych. Zasady korzystania z podatku liniowego są również korzystne dla singli, którzy nie posiadają dzieci.

Jakie obowiązki ma podatnik korzystający z podatku liniowego?
W przypadku podatku płaskiego nic nie zmienia się, jeśli chodzi o zaliczki na podatek dochodowy – przedsiębiorca zobowiązany jest do ich obliczania. W większości wypadków należy robić to co miesiąc. Ci jednak, którzy kwalifikowani są jako tak zwani mali podatnicy, mogą opłacać zaliczki raz na trzy miesiące. Plusem są zaliczki uproszczone.

Jaka jest największa zaleta podatku liniowego?
Jest nią oczywiście stała stawka podatku, która nie zmieni się nawet wtedy, kiedy nasz dochód nagle istotnie wzroście. Wyliczenie podatku liniowego jest również niezwykle proste.