500 zł na dziecko – Dla kogo i Ile?

O nowym projekcie „Rodzina 500 plus” przygotowanym przez rząd obecnie głośno jest wszędzie. Ustawa budzi wiele kontrowersji, ale i nadziei – szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. Projekt miałby wejść w życie od nowego roku. Przewidywany czas to drugi kwartał 2016-ego.

Nie tylko dla rodzin ubogich.

Pomysł przyznawania świadczeń wychowawczych powstał z myślą nie tylko o najuboższych. Polityka rodzinna miałaby obejmować wszystkie rodziny posiadające dwoje lub więcej dzieci, bez względu na limit dochodowy, przy czym rodziny, w których dochód na jedną osobę wynosiłby mniej niż 800 złotych, byłyby na szczególnych prawach. W praktyce miałoby to wyglądać następująco: rodziny, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego przekraczałby 800 złotych (zazwyczaj są to rodziny, w których pracuje oboje rodziców), otrzymywałyby na drugie i każde kolejne dziecko świadczenia w wysokości po pięćset złotych (za dziecko). Z kolei tam, gdzie ten dochód jest niższy pieniądze byłyby wypłacane także dla pierwszego dziecka. Jeżeli w rodzinie byłoby dziecko niepełnosprawne, kryterium dochodowe wzrosłoby do 1200 złotych. Świadczenia mogą być przyznawane do ukończenia 18 roku życia przez dziecko.

Jak ubiegać się o przyznanie świadczeń?

O świadczenia mogą ubiegać się zarówno rodziny uboższe (bez względu na liczbę dzieci), jak i te bardziej zamożne z dwójką lub więcej potomstwa. Wniosek mogą złożyć rodzice pozostający w związku nieformalnym, a także osoby w separacji lub po rozwodzie. W tym ostatnim przypadku, jeżeli małżonkowie zachowali takie same prawa rodzicielskie i oboje złożyli wnioski, świadczenia otrzyma osoba, która ubiegała się o nie jako pierwsza. Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, odpowiednim ze względu na adres zamieszkania. Konieczne będzie przedstawienie danych osobowych, swoich i dzieci, takich jak imiona i nazwisko, numery PESEL, daty urodzenia. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach. Co ważne, wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego powinno się składać co roku w miesiącach wrzesień – październik, aż do ukończenia przez dziecko 17 roku życia.

Świadczenia wychowawcze

Jak zakłada polityka rodzinna, świadczenia mają być przyznawane w celu ułatwienia rodzicom wychowania swojego potomstwa. W przypadku wykorzystywania pieniędzy niezgodnie z ich przeznaczeniem, ośrodek pomocy społecznej będzie zobligowany do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, w którego rezultacie (jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione) rodzic utraci przyznane świadczenia.